کاترپلاتر چیست؟

شرکت ارگ سیستم آپادانا

مطالب مرتبط

cutting-plywood_1098-13347 (1)

مزایای استفاده از دستگاه کاترپلاتر در صنعت چاپ

سابلیمیشن

دستگاه سابلیمیشن چیست ؟ + مزایا و روش‌ کار

argsystem-pic

راهنمای استفاده از کلندر + مزایا

دستگاه اکوسالونت مدل C1601S

آموزش کار با دستگاه اکوسالونت

argsystem-pic

کلندر سابلیمیشن + تکنیک

دستگاه چاپ سابلیمیشن Thunderjet AC 1902T

راهنمای استفاده از سابلیمیشن

کاترپلاترها دستگاه های دیجیتالی هستند که می توانند خطوط را بریده یا ترسیم کنند . این دستگاه ها از دسته وسایل تبلیغاتی هستند، که با استفاده از آنها می توان انواع کاغذهای پشت چسب دار ، استیکر، شب رنگ ، مقوا و … برش داد. عملکرد این دستگاه بسیار ساده است و تنها با استفاده از یک کامپیوتر می توانید دستور و طرح مورد نظر خود برای برش را به دستگاه بدهید. دستگاه کاترپلاتر دستگاهی دیجیتال است که برای برش و ترسیم خطوط استفاده می شود. به همین دلیل از تیغی به اندازه قطر یک سوزن و قلمی شبیه به خودکار و ماژیک در آن استفاده می شود. کاترپلاترها با دستگاه های پلاتر تفاوت دارند. پلاتر چاپگرعریضی است که برای چاپ با کیفیت بالا همراه با کاربرد در فضای داخلی و سرپوشیده استفاده می شود. اما دلیل وجود کلمه پلاتر در این نوع دستگاه به دلیل توانایی ترسیم این دستگاه با قلم است که برا مثال از آن برای کشیدن طرح های برداری استفاده می شود.

به طور کلی کاترپلاتر همان پلاتر است که به جای وجود قلم یک تیغه برای برش اشکال با دقت بسیار بالا دارد. و میتوان فشار آن را بسته به ماده بریدنی تنظیم کرد مثلا می توان از قابلیت نیم برش یا تمام برش استفاده کرد.

این نوع دستگاه در سایز و ابعاد مختلفی برای مصارف مختلف مانند تبلیغات ، برش روز رنگ و شب رنگ مصارف جاده ای و ایمنی ، برش شبرنگ های پربازتاب جاده ای و ترافیکی تولید و استفاده می شود. کاترپلاترها در آغاز برای برش های تک رنگ برای مصارف تبلیغاتی و تابلو سازی طراحی شدند و به مرور با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژِی و تقاضای بالا امکان برش دوره تصاویر را به آن اضافه کردند. به طوری که می توان گفت که اکثر کاربران این دستگاه از آن برای تولید استیکر چاپ شده و برچسب استفاده می کنند. طرح های بریده شده توسط این دستگاه را می توان روی شیشه مغازه ، بسته بندی کالا ، بدنه ماشین و…. مشاهده کرد.

از محبوب ترین و بهترین برند های کاترپلاتر می توان برند saga را نام برد . برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در این زمینه می توانید با کارشناسان ارگ سیستم آپادانا تماس بگیرید.

تفاوت کاترپلاتر با پلاترها

تنها فرق کاترپلاتر با پلاتر وجود یک تیغ به جای قلم است که می توان عمق برش آن را متناسب با جنس ماده عوض کرد تا با بهترین کیفیت برش انجام شود . تیغ این دستگاه می تواند موادی مثل: مقوا ، کاغذ ، برچسب ، شبرنگ، روز رنگ، طلق، وینیل و …. در حالی که روی پلاتر قرار گرفته اند را برش دهد یا به عبارت دیگر آن ها را به تکه های کوچک تر برش دهد. این کار تنها با اتصال به یک کامپیوتر (رایانه) با استفاده از نرم افزار مخصوص امکان پذیر است. با استفاده از این نرم افزار می تواند طرح برشی و ابعاد آن را به دستگاه منتقل کرد و دستورات لازم را به تیغه ها ارسال کرد . این دستگاه امکان بریدن اشکال مختلف را با دقت بسیار بالا فراهم می کند و به شما امکان تکرار این فرایند را می دهد.

کاربردهای کاترپلاتر

کار با این دستگاه بسیار ساده و سریع انجام می شود تنها کافی است با استفاده از یک رایانه و نرم افزار مخصوص دستگاه طرح خطی یا بخشی از طرح خطی خود را به دستگاه منتقل کنید .

در آغاز از کاترها برای تولید خطوط هنری تک رنگ استفاده می کردند . در حالی که می توان رنگ های مختلفی را جداگانه برش داد و روی هم چسباند اما این کار به دلیل افزایش لایه های رنگی بسیار سخت و دست و پا گیر می شود.

این دستگاه در کارهایی مثل تولید بیلبورد های تبلیغاتی که چاپگرهای مخصوص جوهر افشانی عریض با استفاده از جوهر محلولی مستقیما روی مواد مختلفی چاپ می کنند، کاربرد ندارد. این دستگاه معمولا در دوربری تصاویر چاپی با دقت بالا قابل اتکا هست. این نوع دستگاه ها با نام دستگاه برش شب رنگ نیز شناخته می شوند.

 

انواع مختلف دستگاه کاتر پلاتر

کاتر پلاتر رومیزی

کاترپلاترهای رومیزی به دستگاه هایی گفته می شود که دارای یک میز هستند که کالسکه دستگاه در طول آن جابجا می شود. به همین دلیل جنس بریدنی ثابت می باشد و تیغ علاوه بر طول در عرض آن نیز جابجا می شود. برای ثابت ماندن جنس بر روی دستگاه معمولا از یک مکش خلا استفاده می شود . این شیوه محدودیت کاتر رولی را ندارد اما قیمت آن بسیار بیشتر و بالاتر است.

کاترپلاتر رولی

کاترپلاتر رولی که به مدل های کوچک تر آن کاترپلاتر رومیزی هم گفته می شود قیمت کمتری نسبت به کاترپلاترهای رومیزی دارند زیرا تیغ این دستگاه ها در طول جنس بریدنی جابجایی ندارد و تنها می تواند در عرض جنس و در یک کالسکه ابزار جابجا شود. در واقع برای برش طول باید خود جنس را جابجا کرد. این دستگاه می تواند هرجنسی که از اندازه عرض دستگاه بیشتر نباشد را درون خود بکشد و مطابق طرح داده شده برش دهد یا ترسیم کند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.