کلندر چیست ؟

شرکت ارگ سیستم آپادانا

مطالب مرتبط

cutting-plywood_1098-13347 (1)

مزایای استفاده از دستگاه کاترپلاتر در صنعت چاپ

سابلیمیشن

دستگاه سابلیمیشن چیست ؟ + مزایا و روش‌ کار

argsystem-pic

راهنمای استفاده از کلندر + مزایا

دستگاه اکوسالونت مدل C1601S

آموزش کار با دستگاه اکوسالونت

argsystem-pic

کلندر سابلیمیشن + تکنیک

کاترپلاتر

کاترپلاتر چیست؟

دستگاه کلندر یک نوع دستگاه چاپ حرارتی غلطکی است . این نوع دستگاه ها عملیات انتقال تصویر را با استفاده از حرارت توسط تکنولوژی سابلیمیشن انجام می دهند. این دستگاه ها به طور ویژه برای چاپ انتخاب مناسبی هستند و به همین دلیل در این صنعت به انتخاب اول بسیاری از شرکت ها تبدیل شده اند. نمونه و مدل های مختلفی از این نوع دستگاه وجود دارد که شرایط فنی آنها باهم تفاوت دارد.

در این مقاله درمورد نحوه عملکرد کلندر و دستگاه کلندر توضیح خواهیم داد و به شما گفته می شود که این دستگاه ها در صنعت چاپ به چه شکلی عمل میکنند.

دستگاه کلندر چیست ؟

دستگاه کلندر نوعی دستگاه انتقال حرارت برای انجام عملیات چاپ روی سطوح مختلف و به ویژه چاپ روی پارچه است. در کلندرها از نوعی غلطک مخصوص استفاده می شود که که با استفاده از گردش و حرارت باعث تصعید جوهر شده و عملیات چاپ را روی سطح مد نظر انجام می دهد. از این نوع دستگاه ها به دلیل نوع و شرایط خاص چاپ به عنوان کلندر سابلیمیشن نیز نام برده می شود . طراحی ویژه و خاص  این دستگاه ها به شرکت ها و کارگاه ها اجازه می دهد که از آن برای چاپ روی کاغذهای بزرگ یا پارچه استفاده کنند.

دو ویژگی جالب در دستگاه های کلندر وجود دارد که آن را از دستگاه های دیگر متمایز می کند که آن را به انتخاب اول و مطلوب کارگاه های چاپ تبدیل کرده است.

  1. به دلیل وجود تکنولوژی سابلیمیشن استفاده از این دستگاه بسیار ساده است و اپراتورها نیاز به آموزش طولانی و حرفه ای ندارند و تنها با چند ساعت آموزش ساده می توانند از این دستگاه استفاده کنند.

2.عملیات گرم شدن غلطک مخصوص دستگاه از طریق روغن داغ انجام می شود به همین دلیل باعث یک نواخت بودن حرارت در تمام غلطک می شود در نتیجه چاپ را یکپارچه و مناسب انجام می دهد.

کلندرهای سابلیمیشن

دستگاه های کلندر از نوعی غلطک مخصوص برای انتقال حرارت استفاده می کنند و به عنوان دستگاه ترانسفر پارچه نیز شناخته می شوند. در اکثر مواقع در این نوع دستگاه ها از تکنولوژی سابلیمیشن استفاده می شود به همین دلیل عنوان سابلیمیشن کنار اسم این دستگاه قرار میگیرد. در این دستگاه باید از یک پرینتر برای پیاده سازی طرح مد نظر روی شیت ها یا کاغذ مخصوص سابلیمیشن استفاده شود. در مرحله پایانی کاغذ یا پارچه به همراه کاغذ سابلیمیشن وارد کلندر می شود تا دستگاه عملیات چاپ را انجام دهد.

مزایای استفاده از دستگاه کلندر پارچه

کلندرهای سابلیمیشن پیاده سازی فرایند سابلیمیشن را متفاوت انجام می دهند . به همین دلیل باعث می شود مزایا و ویژگی های آن نسبت به دستگاه های سابلیمیشن چندان متفاوت نباشد. در این نوع دستگاه ها از یک غلتک مخصوص استفاده شده که از طریق انتقال حرارت به روغن ، گرم می شود این امر باعث می شود حرارت در تمام غلطک یکسان باشد در نتیجه چاپ با بالاترین کفیت انجام شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از کلندر پارچه ساده بودن آن است و اپراتور ها تنها با گذراندن چند ساعت آموزش میتوانند به راحتی از این دستگاه ها استفاده کنند. همچنین این دستگاه ها دارای نوع خاصی از سیستم حفاظتی برای محافظ از نمد هستند که باعث راحت تر شدن نگهداری و افزایش طول عمر دستگاه می شود. این ویژگی ها باعث کاهش هزینه چاپ و افزایش سرعت چاپ می شود.

کاربرد کلندر چاپ پارچه

در دستگاه های سابلیمیشن چند کاره از چند قالب متفاوت استفاده می شود تا امکان چاپ روی مواد مختلف فراهم باشد . برای مثال در یک دستگاه سابلیمیشن 8 کاره 8 قالب متفاوت وجود دارد . همین موضوع به دلیل وجود تکنولوژی سابلیمیشن در این دستگاه ها برای کلندر چاپ پارچه نیز وجود دارد . به همین دلیل انتظار میرود در ساده ترین حالت از این دستگاه برای چاپ کاغذ و پارچه رول استفاده شود.

با توجه به قابلیت و ویژگی های این دستگاه  امکان استفاده آن برای چاپ روی سطوح منعطف وجود دارد و تمامی مواردی که با غلطک این نوع دستگاه ها سازگار باشد با این دستگاه چاپ می شود.

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم





For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.